16.4.2018 / Gösterim Sayısı : 166

Sürmene Eğitimle Şenlendi

#Sürmene Eğitimle Şenlendi

Sürmene İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Güvenilirliği Semineri, Meyvecilikte Budama, Arıcılık, Süt Sığırı Yetiştiriciliği ve Sürü Yönetimi alanlarında kurslar düzenlendi.

Gıda Güvenilirliği Semineri

Sürmene İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında "Gıda Güvenilirliği, Yeterli ve Dengeli Beslenme, Hijyen ve Ekmek İsrafı" konulu seminer düzenlendi.

İlçe Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi Neriman YARDIM, Gıda Mühendisleri Ayşe EMİR ve Erhan ALTINDAĞ tarafından yapılan eğitimde gıda alışverişlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği, yeterli ve dengeli beslenmenin önemi ve ekmek israfının aile ve ülke ekonomisine olan zararları üzerinde duruldu.

Okul yöneticilerine ve kantin işletmecilerine, okul kantinlerinde satışı yasak olan gıdalar ve 'Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği' hakkında bilgiler verildi.

Meyvecilikte Budama Kursu

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ile Halk Eğitim Merkezi ortaklığında Ziraat Mühendisi Murat UZUN, çiftçilerin bilinçlenmesi, fındık bahçelerinin yenilenmesi, verimin ve kalitenin arttırılması amacıyla 18 çiftçimize 'Meyvecilikte Budama Kursu' düzenlendi.

Arıcılık Kursu

Arıcılarımıza Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa olarak İlçe Müdürlüğümüz personellerimizden Veteriner Hekim Aybüke DUMAN tarafından arıcılık faaliyetine yeni başlayacak, arıcılığa devam eden arıcılarımızı bilinçlendirmek, üretilen ürünün miktarını ve kalitesini arttırmak, oluşabilecek hastalıklara karşı koruyucu önlemlerin alınması ve hastalık durumunda nelerin yapılması gerektiği konularına dair 69 çiftçimize 'Arıcılık Kursu' yapıldı.

Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu

Hayvancılarımıza İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa olarak Sürmene İlçe Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz personellerinden Veteriner Hekim Kazım AKSOY tarafından büyükbaş hayvanlarda üretilen sütün kalitesinin ve miktarının arttırılması, oluşabilecek hastalıkların önüne geçilmesi, süt ineklerinden verimli bir şekilde yavru alınması ve yavruların beslenmesi konularını içeren 'Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu' düzenlendi. Kursa, 19 yetiştirici katıldı. 

Sürü Yönetimi kursu

Çiftçilerimize; İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa olarak İlçe Müdürlüğümüz personellerinden Veteriner Hekim Kazım AKSOY tarafından küçükbaş hayvanların bakım ve beslenmesi, bulunduğu ortama hangi ırkların uygun olduğu, oluşabilecek hastalıklara karşı bilinçlendirme ve koruyucu önlemlerin alınması amacı ile 62 çiftçimize 'Sürü Yönetimi kursu' düzenlendi. Başarı gösteren kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı.

''