4.6.2018 / Gösterim Sayısı : 168

Seracılara Eğitim

#akyazı seracılarına tarım eğitimi

Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ortahisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri tarafından ortaklaşa düzenlenen Akyazı Mahallesi'nde örtü altı sebze yetiştiriciliği yapan çiftçilere, sebzelerde kullanılan tarım ilaçlarının bilinçli tatbik edilmesi konusunda eğitim verildi.

Ortahisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent BAYRAK, Akyazı Mahallesi'nde seracılık faaliyetleri dikkate değer ölçüde artmaya devam ederken, İlçe Müdürlüğü teknik elemanları ile sürekli sahada çiftçilerle irtibat halinde olduklarını, yetiştiricilik ve bitki sağlığı konusunda eğitim faaliyetinde bulunduklarını söyledi.

İlçe Müdürü BAYRAK, pazara yönelik ürün yetiştiren çiftçilerin, İlçe Müdürlüğü'nden temin edecekleri 'Üretici Kayıt Defteri' kullanmalarının zorunlu olduğunu, yetiştirilen ürünlerde kullanılan ilaçları reçete yazma yetkisi olan bir teknik elemana yazdırmaları gerektiğini belirterek, reçetede tavsiye edilen dozda uygulama yapılmasını ve ilaçların ambalajı üzerinde yazılı olan son ilaçlama ile hasat arasındaki sürelere dikkat edilerek hasat yapılmasının gereğine dikkat çekti.

Ziraat Mühendisleri Ayhan BAKİ, Avni AYDIN ve Nevin HASANÇEBİ tarafından teorik ve uygulamalı yapılan eğitim faaliyetlerine 30 üretici katıldı. Eğitimler iki hafta sürdü. 

''