27.6.2018 / Gösterim Sayısı : 154

‘Doğal Çiçek Soğanı Bitkileri Koruma Projesi’ Değerlendirme Toplantısı

#‘Doğal Çiçek Soğanı Bitkileri Koruma Projesi’ Değerlendirme Toplantısı

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, 'Bitkisel Üretimi Geliştirme' kapsamında, doğada endemik olarak bulunan doğal çiçek soğanlı bitkileri üreterek sürdürülebilir kullanımını sağlamak amacıyla, "Doğal Çiçek Soğanlı Bitkileri Koruma Projesi" 2018 yılı değerlendirme toplantısı yapıldı.

Akçaabat Uygulama Otelinde gerçekleştirilen toplantıya Bakanlığımız Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet SIĞIRCI, İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY, İl Müdür Yardımcımız Mustafa MAZLUM, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Metehan İLASLAN ile 19 İl Müdürlüğü konu ile ilgili teknik personeli ve 8 Araştırma Enstitüsü uzmanı katıldı.

Açılışta Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet SIĞIRCI, 'Doğal Çiçek Soğanı Bitkileri Koruma Projesi' hakkında detaylı bilgiler verdi.

İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY, çiçek soğanlarının dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye'de ekonomiye sağladığı katkılardan, ilimizin bitki çeşitliği açısından sahip olduğu gen kaynaklarından ve Doğal Çiçek Soğanı projesinden bahseden kısa bir konuşmasını yaptı.

Toplantı iki gün sürdü. Program süresince, 'Doğal Çiçek Soğanı Bitkileri Koruma Projesi' kapsamında projeye dâhil olan iller ve enstitüler yaptıkları çalışmalar hakkında ayrı ayrı sunum yaptılar. Ayrıca proje kapsamında bölgemizde bulunan doğal çiçek soğanlarını ve ilimiz florasının yakından gözlemlenmesi amacıyla Maçka Altındere Vadisi Milli Parkı ile Zigana/Hamsiköy havzasına teknik gezi düzenlenerek değerlendirme toplantısı etkinlikleri tamamlandı. 

''