6.7.2018 / Gösterim Sayısı : 229

Fındık Rekolte Tahmin Çalışması Sona Erdi

#Fındık Rekolte Tahmin Çalışması Sona Erdi

Trabzon'un en önemli tarımsal ürünlerinin başında gelen fındıkta 2018 yılı rekolte tahmini için oluşturulan komisyon çalışmalarını tamamlandı. 

İl Müdürlüğümüzün başkanlığında oluşturulan 'Rekolte Tespit Komisyonu'nda Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü, Toprak Mahsulleri Ofisi, Ziraat Odalarını temsilen Arsin Ziraat Odası, Trabzon Ticaret Borsası, Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Ekonomi Bakanlığı ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği teknik elemanları yer aldı.

Bu yıl rekolte tahmini için inceleme yapılan alan, Trabzon'un 18 ilçesini kapsayacak şekilde, genişletildi. Her 10 bin dekar fındık arazisi için 64 noktada çotanak sayımı yapıldı. 25 Haziran – 02 Temmuz tarihleri arasında 6 gün süren arazi çalışmalarını hesaplama süreci takip etti.

'Rekolte Tespit Komisyonu'nun son toplantısı İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY'ın başkanlığında yapılarak, 2018 yılı tahmini fındık rekoltesi çalışmalarına son şekli verildi. Ancak konu ile ilgili gerekli açıklamaların Bakanlığımız tarafından yapılacağı bildirildi.

''