26.10.2018 / Gösterim Sayısı : 105

Fındık Bahçeleri Yenileniyor

#Fındık Bahçeleri Yenileniyor

DOKAP Bölgesinde Ekonomik ömrünü Tamamlamış Fındık Plantasyonlarının Rehabilitasyon ve Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında İlimizde ekonomik ömrünü tamamlamış fındık bahçelerinin sökümüne başlandı. İlimiz Ortahisar İlçesi Yeşilhisar mahallesinde Ahmet YAZICI ya ait fındık bahçesinde yapılan söküm işlemi esnasında TRT haber projenin tanıtımı konusunda canlı yayın yaptı. Canlı yayında Projenin Trabzon İl Koordinatörü Giresun Üniversitesi Fındık Eksperliği Bölüm Başkanı Dr. Ali TURAN proje ile ilgili yapılacak olan faaliyetleri ve projenin amacını anlattı. TURAN "Fındık bahçelerinin ekonomik ömrünü tamamladığının köklerin gelişemediğini aynı zamanda bahçelerin tekniğine uygun tesis edilmediği için verimin çok düşük olduğunu, dikim arası mesafelerin sık olduğundan kültürel uygulamalarda sorun yaşanıldığını; bunun önüne geçebilmek için bahçelerin gençleştirilmesinin yeterli olmadığını bahçelerin sökülerek yeniden tesis edilmesi gerektiğini söyledi.

İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY 2013 yılında paydaşlarımızla ortaklaşa başlatmış olduğunuz fındıkta yenileme çalışmalarına fındık üreticilerimizde bahçelerinin yenilemesi gerekliliği bilinci oluşmuş olduğunu görmekteyiz. Fındıkta yenileme çalışmalarımız DOKAP idaresi tarafından finanse edilerek, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İSLAM koordinatörlüğünde 6 faklı bahçede toplamda 30 da bahçede devam etmektedir. Amacımız bu bölgesel çalışmalarımızın bakanlık politikaları haline getirilerek fındıkta verim ve kalitenin artırılması sağlamaktır.

Söküm yapılan bahçe sahibi Ahmet YAZICI babasının 90 yaşında olduğunu ve bahçenin ne zaman dikildiğini hatırlamadığını 4,5 dönüm bahçeden 150 kg fındık aldığını bahçenin yeniden tesis edildikten sonra dönümüne inşallah 200 kg fındık alınabileceğini söyledi.

''