T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni

Yayın Tarihi : 22.10.2019

Bakanlığımızca 15 EKİM Dünya Kadın Çiftçiler Günü ve bu yıl beşincisi gerçekleştirilen ''Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı'' kapsamında 2019'un en iyi proje ödülleri, Tarım Ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ 'nin  iştirakıyla, Bakanlığımızda düzenlenen törende sahiplerini buldu.

Bu yıl sonuncusu olan "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" adı altında girişimcilik eğitimi alan kadın çiftçilerimiz tarafından hazırlanan 47 proje olup, bu projeler arasından Elif ULUSOY' a ait "Bahçemizde bol olur, tesbihimizde nur olur" projesi  l. Aslıhan TURHAN'a ait "Darıca da pekmez pişer, sizlere de düşer projesi 2. ve Sündüz KESKİN'e ait "Geçmişte çürüttük, gelecekte kurutalım'' adlı projesi 3 olup 18 Ekim 2019'da yapılan törene davet edilerek törene katılmışlardır.

Ödül törenine İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY, KTV Şube Müdürü Erdal YİĞCİ , kadın çiftçilerden sorumlu teknik eleman Gülşen BAŞKAN  ve İlimizde ilk üçe giren proje sahipleri çiftçilerimiz katılmıştır.

Orman Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleşen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra Tarım ve Orman  Bakanlığı Kırsalda Kadın Çalışmaları Sinevizyonu gösterimiyle başladı. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin açılış konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. Van'dan Aslıhan DAMAR ''Kaya balı üretimi projesi'' ile  birincilik, Tunceli'den Gamze DOĞAN ''Ak sarımsağı dağdan alma benden al'' projesi ile ikincilik, Erzurum'dan Songül Aktürk ise ''Duttan gelen şifa Projesi'' ile üçüncülük ödülüne layık görüldü. Ödül törenini takiben Balıkesir İli Kadın çiftçiler mani grubunun gösterisinden sonra, kadın çiftçilere ait ürün stantları ziyaret edildi.

Bu program kapsamında ilimizi temsil eden ve proje hazırlayarak farkındalık kazandıran kadın çiftçilerimize teşekkür eder başarılarının devamı dileriz.