T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KİVİ HASADI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 19.11.2019

​Ortahisar İlçe Tarım Orman Müdürlüğü tarafından Uğurlu Mahallesi'nde Mustafa KÖROĞLU' ya ait kivi bahçesinde kivi meyvesinin hasat tarihinin belirlenmesi konulu program düzenlendi. Programa Ortahisar kaymakamı Tolga TOĞAN, Tarım ve Orman İl Müdürü Cahit GÜLBAY, Ortahisar Jandarma Komutanı Osman ERDOĞAN, Tarım ve Orman İl Müdür Yrd. Ali Kemal YILDIZ, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Bülent BAYRAK, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Süleyman ADIGÜZEL, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir AKTÜRK, Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa BEKAR, Yeniköy Mahalle Muhtarı Halil KELEŞ, Uğurlu Mahallesi Ortaokulu Müdürü Davut SARI ve öğrencileri,  Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ve ilgili vatandaşlar katıldı.

Ortahisar kaymakamı Tolga TOGAN bahçede incelemelerde bulundu ve kivi üreticisi Mustafa KÖROĞLU'yu çalışmalarından dolayı tebrik etti. Kivi gibi besin değeri yüksek bir meyve türünün bölgemiz için bir değer olduğunu, üretim alanlarının artırılması gerektiğini, kaymakamlık olarak kivi yetiştiriciliğini desteklediklerini belirtti.

Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY; İlimizde kivi yetiştiriciliği gibi farklı üretim alanlarının oluşturulmasının önemli olduğunu, farklı zaman dilimlerinde bakanlığımızın kivi yetiştiriciliği konusunda desteklemelerinin olduğunu, kivinin bölgemizde birim alanda fındık ve çaydan daha fazla gelir getirdiğini dolayısıyla üretim alanlarımızı artırmamız gerektiğini belirtti.

Tarım Orman İlçe Müdürü Bülent BAYRAK; İlçemizde reflektometre ile yapılan ölçümlerde suda çözünen kuru madde oranı % 6.5-7 değerine ulaştığını ve hasat tarihinin geldiğini, kivi yetiştiricilerine teknik destek verdiklerini, özellikle kış mevsiminde C vitamini yönünden zengin olan bu meyve türünün çocuklarımıza tanıtılması ve tüketmelerinin sağlanması gerektiğini söyledi.