T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE TARIM EĞİTİMİ VERİLDİ

Yayın Tarihi : 20.11.2019

Ortahisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ata İlkokulu'nun ortaklaşa yürüttüğü çalışmada ilkokul 3. sınıf öğrencisi 30 öğrenciye tarım eğitimi verildi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde düzenlenen eğitimde Tarım ve Orman müdürlüklerinin hangi hizmetleri yürüttüğü ve insanların beslenebilmesi için tarımın önemi anlatıldı.

Su ürünleri mühendisleri tarafından balıkçılık ve balık tüketiminin insan sağlığı açısından önemi anlatıldı. Akvaryumda yetiştirilen balıklar üzerinde inceleme yapılarak balıkların yaşam döngüsü anlatıldı.

Veteriner hekimler tarafından hayvansal gıdalar ile beslenmenin önemi anlatıldı ve bölgemizde yürütülen hayvancılık çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Gıda mühendisleri tarafından güvenilir gıda hakkında bilgi verildi, beslenmede hijyenin önemi ve gıda alışverişi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatıldı.

Ziraat Mühendisleri tarafından bölgemizde ve ülkemizde yürütülen tarımsal faaliyetler hakkında bilgi verildi. Bitkilerin sağlığımız açısından önemi anlatıldı. Toprak harcı hazırlanıp tohumların saksılardaki topraklara ekimi uygulamalı olarak öğretildi. Eğitime katılan öğrenciler tohum ekimi yaptıkları saksıları evlerine götürerek takiplerini nasıl yapmaları gerektiği anlatıldı.