T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ORTAHİSAR'DA KÜLTÜR MANTARI HASADI YAPILDI

Yayın Tarihi : 28.11.2019

​Ortahisar İlçesi Çağlayan Kendirli Mahallesinde Kültür mantarı yetiştiriciliği yapılan Temel KUKUDAŞOĞLU' ya ait üretim tesisinde mantar hasadı yapıldı. Hasat programına Ortahisar kaymakamı Tolga TOĞAN, Tarım ve Orman İl Müdürü Cahit GÜLBAY, Ortahisar Jandarma Komutanı Osman ERDOĞAN, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Bülent BAYRAK, Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa BEKAR, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü teknik elemanları, mantar üreticileri ve ilgili vatandaşlar katıldı.

Ortahisar İlçesi'nde kültür mantarı yetiştiriciliği yapılan tesislere bir yenisi daha eklenirken, son yıllarda mantar yetiştiriciliğine ilgi artarken, hali hazırda ilçede çadır modeli 10 adet mantarhanede yetiştiricilik yapılmaktadır. Kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlara Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından teknik destek verilirken bir taraftan da yetiştiricilik yapan çiftçilerin sektör oluşturabilmeleri açısından çiftçi örgütleme çalışmaları da devam etmektedir.                                                         

Ortahisar Kaymakamı Tolga TOGAN tesiste incelemelerde bulundu ve mantar üreticisi Temel KUKUDAŞOĞLU'yu çalışmalarından dolayı tebrik etti. Bölgemizde mantar üretim kapasitesinin artırılması gerektiğini başarılı olmak için de kooperatifçilik yapılanmasının gerekli olduğunu belirtti. Hasat programına katılan diğer mantar üreticileri ile de bir araya gelen TOĞAN üreticilerin sorunlarını dinledi.

Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY; İlimizde çiftçilerimizin ürün yelpazesini genişleterek düzenli gelir elde edeceği Mantar Yetiştiriciliği gibi farklı üretim alanlarının oluşturulmasının önemli olduğunu, bu amaçla bakanlığımızın farklı zaman dilimlerinde desteklemelerinin bulunduğunu ve çiftçilerimizin bu desteklemeleri takip etmesi gerektiğini söyledi. Yapılan yayım çalışmaları sonucunda ilimizde Mantar Yetiştiriciliğine ilginin artmasıyla birlikte Akçaabat, Ortahisar, Arsin ve Yomra İlçelerinde kurslar açıldığını belirten GÜLBAY Bakanlığımızın ve Dokap İdaresi Başkanlığının finansmanı ile verilen hibeler sayesinde Mantar İşletmeleri kurulduğunu ifade etti. Cahit GÜLBAY Mantar İşletmelerinin bir araya getirilmesi ve örgütlenmesi için kooperatif oluşturulması ve ürünlerinin tek elden daha uygun koşullarda tüketiciye ulaştırılması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Ortahisar İlçe Tarım ve orman Müdürü Bülent BAYRAK Ortahisar İlçesi'nde kültür mantarı yetiştiriciliği yapılan tesislere bir yenisi daha eklendiğini, son yıllarda mantar yetiştiriciliğine ilginin arttığını, hali hazırda ilçede çadır modeli 10 adet mantarhanede yetiştiricilik yapıldığını, kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlara Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından teknik destek verilirken bir taraftan da yetiştiricilik yapan çiftçilerin sektör oluşturabilmeleri açısından çiftçi örgütleme çalışmaları da devam etiğini söyledi.