T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Büyükşehir Belediye Başkanı İl Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 31.12.2019

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu 31.12.2019 Salı günü İl Müdürlüğümüze ziyarette bulundu. Sn. Zorluoğlu'nu bina girişinde İl Müdürü ve İl Müdür Yardımcıları karşıladı.

Müdürlük makamında gerçekleşen ziyarette; Sn. Zorluoğlu'na İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY kurum çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gülbay, özellikle Uzun Antenli Turunçgil Böceğinin İlimiz Maçka İlçesi Esiroğlu Mahallesinde popülasyonunun hızlı bir şekilde artış gösterdiğini, zararlı ile bulaşık olan fındık bahçelerinin tespit edilerek sökümü vatandaşlar tarafından yapılan alanlara destekleme ödemesi yapıldığını ve bundan sonra söküm çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Yine Maçka İlçesinde bulunan Atasu içme suyu baraj havzasında bulunan mahallelerde organik tarım uygulamalarının devam ettiğini vurguladıktan sonra, Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol gereğince "İlimizde kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş meyve türlerine ait bazı çeşitlerin yetiştirilmesi projesi" çalışmaları kapsamında 36 çeşit Elma, Armut ve Erik olmak üzere 10.000 (On Bin) adet aşılı meyve fidanı ücretsiz olarak ilimiz çiftçilerine dağıtıldığını belirtti.

Ayrıca son yıllarda ihracat imkânı bulan balıkçılarımız su ürünleri yetiştiriciliğinin geliştirilmesine yönelik yeni tesis projeler hazırladıklarını ve Bakanlığımızca kabul edildiğini belirttikten sonra, "Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada" ismiyle yeni bir proje hazırladıklarını ve 2020 yılında tüm ilçelerimizde örnek fındık bahçeleri oluşturacaklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Zorluoğlu da, İl Müdürümüz Cahit Gülbay'ın verdiği bilgilerden son derece memnun olduğunu, Büyükşehir Belediyesi olarak ilimiz çiftçisine yönelik yapılacak olan her türlü çalışmanın yanında olacağını bazı projelerin Belediyemiz ile işbirliği yapılarak yürütülmesinde fayda olduğunu, bu konuda gerekli protokolün yapılması hususunda İlgili  Daire Başkanlıklarının talimatlandırılacağını belirterek İl Müdürlüğümüze diğer benzeri çalışmalarında da araç gereç destek verebileceklerini ifade etti. Son olarak İl Müdürümüzün şahsında tüm çalışanlara teşekkür edip başarılar diledi.