T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Arıcılık Kursu Yoğun İlgi Gördü

Yayın Tarihi : 30.1.2020

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile Ortahisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü İşbirliğinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Eğitim salonunda açılan arıcılık kursunda üretici ve tüketici bazında 2 si bayan toplam 65 kursiyer eğitim almaktadır.

İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY; Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Erol SAYIN, Ortahisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Orhan GENÇ ve HEM Müdür Yardımcısı Turan YILDIZ ile birlikte arıcılık kursunu ziyaret ederek kursiyerlerle bir süre sohbet etti. İl Müdürü Cahit GÜLBAY kursiyerlere hitaben yaptığı konuşmada; arıcılığın hem ülkemiz hem de bölgemiz için çok önemli bir tarım kolu olduğunu söyledi. Özellikle yeterli tarım arazilerine sahip olmayan çiftçi ailelerini sınırlı bir sermaye ile kısa sürede üretici hale getirebilecek bir tarımsal faaliyet olduğunu ifade etti. Arıcılık potansiyelinin yüksek olduğu ülkemizde arıcılığa ilgi duyan çiftçilerimizin sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

İl Müdürü Cahit GÜLBAY; Arı ürünleri üretiminde hijyen kurallarının çok önemli olduğunu kalıntısız sağlıklı üretim konusunda her türlü hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini işaret ederek tüketicilerin mutlaka markalı, barkotlu ambalajlı ürünleri tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Arıcılarımızın ürünlerini yönetmelik gereği mutlaka marka almak suretiyle tüketiciye sunmaları gerektiğini belirterek, bu konuda Bakanlığımızın da desteği ile Trabzon Arı Yetiştiricileri Birliği bünyesinde bal dolum tesisi kurulduğunu bu tesiste tam tahlilleri yapılmış ürünlerin gerek özel gerekse birliğin markasıyla bal dolumunun yapılabildiğini söyledi. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığımızın arıcılara yaptığı desteklemeler hakkında bilgi veren İl Müdürü Cahit GÜLBAY; açılan arıcılık kursunun faydalı bir kurs olduğunu ve gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

Ortahisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Orhan GENÇ yaptığı konuşmada Halk Eğitimi Müdürlüğü olarak Hayat Boyu Öğrenme projesi kapsamında açtıkları kurslara değinerek, eğitim için ellerinden gelen tüm imkânları seferber ettiklerini ve eğitim için Kurumlarla işbirliği yaparak çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Arıcılık kursunun Hayırlı olmasını dileyerek açılmasında emeği geçenlere ve kursiyerlere teşekkür etti.

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü Elemanlarından Tekniker İsmet KAHRAMAN ve Tekniker Muzaffer KARABAYIR'ın eğiticiliğini yaptığı arıcılık kursunda kursiyerlere; teknik arıcılık, arıcılıkta mevsimsel bakım işlemleri,  hijyen ve kalıntısız arı ürünleri üretim teknikleri,  başta bal olmak üzere arı ürünlerinin kullanımı ve muhafazası konularında eğitim verilmektedir.

Arıcılık kursuna katılan kursiyerler kursun çok faydalı olduğunu, kurs sonucunda aktif arıcılık yapmasalar bile; arıcılıkta kaliteli üretim, bilinçli tüketim başta olmak üzere, arıların ilginç yaşamlarını ve geleceğimiz için önemini öğrendiklerini söyleyerek kursun açılmasında katkısı olanlara teşekkür ettiler.