T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kırsalda Kadın Eğitimleri Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 6.2.2020

İl ve Sürmene İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Sürmene Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa açılan" Kırsalda Kadın Eğitimleri " devam ediyor konulu Eğitim programı dahilinde haftada iki gün olmak üzere 3 haftalık bir program uygulanarak 15 çiftçi kadınımıza eğitim verildi.

İlk hafta Eğitimde öncelikle kadının toplumdaki yeri ve önemi, Kadın Erkek Eşitliği, Cinsiyet ayrımcılığı, İstismar, Bilinçli İnternet Kullanımı, Aile ilişkileri, Hijyen, Besinler ve Beslenme gibi konularda bilgiler verildi.

İkinci hafta gıdaların uygun şartlarda muhafazası ve değerlendirilmesi konularını kapsayan Beyaz peynir, doğal ekmek mayası, kefir, doğal sirke, turşular, reçeller, pekmez ve yoğurt yapımı gibi insanların fazla miktarda tükettiği gıdaların besin kaybı olmadan tekniğine uygun nasıl yapılması gerektiği konular hakkında bilgiler verildi.

Ayrıca gıda değeri yüksek olan fakat Kırsalda mutfaklarda yer almayan Yeşil mercimek, brokoli, karnabahar, kereviz, kırmızı pancar gibi sebzelerden yapılan çeşitli yemeklerin sofralarımızda yer almasına yönelik farkındalık çalışmalarına da yer verildi. Eğitimin üçüncü haftasında anlatılan bu konular hakkında kursiyerlere uygulamalı eğitimler yapıldı.

Üç haftalık eğitimin sonunda hazırlanan Katılım belgeleri dağıtım töreni düzenlendi. Programa Sürmene Kaymakamı Ahmet Gazi KAYA,  Belediye Başkanı Rahmi ÜSTÜN,  Tarım ve Orman İl Müdürü Cahit GÜLBAY,  Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin AZİZOĞLU, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim REVİ, Tarım ve Orman İl Müdür yardımcısı Ali Kemal YILDIZ,   KTV Şube Müdürü Erdal YİĞCİ ve Sürmene Tarım ve Orman İlçe Müdürü Fatih ATEŞ katıldı.

Törende Karadeniz kadınının yaşantısını simgeleyen kısa bir sinevizyon gösterisinin ardından İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY;  yaptığı konuşmada, eğitimlerin önemli olduğu ve özellikle kırsaldaki kadınlarımızın eğitiminin çok daha önem arz ettiğini belirtti. Kadınlarımızın aldıkları bu eğitimleri günlük hayatlarında da tekniğine uygun gıda yöntemlerini kullanarak  sağlıklı besinler üreterek daha sağlıklı nesillerin yetiştirilebileceğini vurguladı. GÜLBAY ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çiftçilerimizin her konuda yanlarında olduklarını, ürettikleri ürünlerinin kooperatifleşerek gerçek değerlerinde ticaretinin yapabileceklerini ve böylelikle aile bütçelerine katkıda bulunabileceklerini söyledi. GÜLBAY son olarak   bu kurslarla geleneksel ve yeni tekniklerin harmanlanması sağlanarak ortaya güzel sonuçların çıktığını vurguladı.

Belediye Başkanı Rahmi ÜSTÜN konuşmasında; belediye olarak kadınlarımızın her zaman yanlarında olduklarını söyledi. Bu kurslarda kadınların öğrendiklerine kendi becerilerini de katarak ürettikleri ürünlerin belediyenin tahsis ettiği Pazar yerlerinde satarak aile bütçelerine katkıda bulunabileceklerini söyledi. ÜSTÜN; Karadeniz kadınının zorlu bu coğrafyada çalışkanlıklarıyla bütün bu zorlukların üstesinden gelerek, ürettiği ürünlerle ailesine büyük destek verdiğini vurgulayarak belediye olarak bu tür eğitim ve organizasyonların her daim arkasında olup, her türlü maddi ve manevi desteklerini vereceklerini söyledi. Konuşmasını eğitimi organize eden kuruluş ve kişilere teşekkür ederek tamamladı.

Sürmene Kaymakamı Ahmet Gazi KAYA konuşmasında; Kırsal kesimde yaşayan kadınların ürettikleri gerek bitkisel, gerekse hayvansal ürünlerin aile bütçelerine katkılarının yanında ilçeye de katma değer kattığını ve kaymakamlık olarak kadınlarımızın yapacağı her türlü etkinliğin arkasında olduklarını ve onlara her konuda yardımcı olmaya hazır olduklarını vurguladı.

KAYA; bu tür kurslarla çiftçi kadınların öğrendikleri bilgileri uygulamaya koymaları durumunda aile bütçesine de katkıda bulunmuş olacaklarından dolayı köyden şehire göçün azalmasına da etkisi olacağını belirtti. Bu kursu düzenleyen İl ve İlçe Müdürlüğümüzün yöneticilerine, teknik personellerine ve kursiyerlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Son olarak eğitime katılıp belge almaya hak kazanan 15 kadın çiftçimize Katılım belgeleri ile birlikte günlük hayatta kullanabilmeleri peynir bezi ve derece dağıtımı yapılarak organizasyon sonlandırıldı.