T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Trabzon’da Denetim Seferberliği Kapsamında 6 Günde 894 Adet Denetim Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 25.2.2020

Tarım ve Orman Bakanlığımızca geçtiğimiz hafta Ülkemiz genelinde başlatılan "Ürün Bazlı" Gıda Denetim Seferberliği kapsamında İl/İlçe Müdürlüklerimizde görevli gıda kontrol görevlileri  tarafından 6 günde  (17-22/02/2020 )  894 adet eş zamanlı denetim gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürü  Cahit GÜLBAY; "Bilindiği üzere gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Bakanlığımızın sorumluluğundadır. Bu kapsamda denetimlerin etkinliğinin daha da artırılması amacıyla Bakanlığımız tarafından 17-22 Şubat 2020 tarihleri arasında Ülkemiz genelinde "Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği" başlatmıştır. Denetim seferberliği ile birlikte ilimizde de 17 Şubat tarihinde Süt ve Süt Ürünleri Üreten İşyerleri,  18 Şubat tarihinde Et ve Et Ürünleri Üreten İşyerleri, 19 Şubat tarihinde Ekmek ve Ekmek Çeşitleri ile Unlu Mamul Üreten İşyerleri, 20 Şubat tarihinde Kasap, Şarküteri ile Bakkal, Market, Büfe vb. İşyerleri, 21 Şubat tarihinde Okul Kantinleri ve Yemekhaneleri (Üniversiteler Dahil), 22 Şubat tarihinde Lokanta, Restoran, Dönerci, Fast-Food vb. Toplu Tüketim Yerlerine yönelik denetimler gerçekleştirilmiştir" dedi.

İlimiz genelinde eş zamanlı olarak 6 günde 894 adet denetim gerçekleştirildiğini vurgulayan GÜLBAY; "Bakanlığımız tarafından başlatılan "Ürün Bazlı" denetim seferberliği ile birlikte ilimizde de yoğun bir çalışma yapılmış ve İlimiz de görev yapan tüm gıda kontrol görevlilerinin denetime katılımları sağlanmıştır. Bu kapsamda İl/İlçe Müdürlüklerimizde görevli tüm gıda kontrol görevlileri tarafından belirlenen sektörlerde eş zamanlı olarak 6 günde 894 adet denetim gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda 2020 yılında toplam 1623 adet denetim yapılmış olup  11 adet işletmeye idari para cezası uygulanmıştır. İl Müdürlüğü olarak halk sağlığını korumak amacıyla gıda işletmelerine yönelik denetimlerimiz bundan önce olduğu gibi bundan sonrada büyük bir titizlik ve hassasiyetle devam edecektir dedi. Gıda denetimlerinin amacına ulaşabilmesi için tüketicilerimizin de bilinçli olmaları çok önemlidir dedi. Unutulmamalıdır ki, etkili bir denetim sistemi tüketicinin ve tüketici örgütlerinin denetimlere katılmaları, katkı sağlamaları ile mümkündür. En iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Çünkü tüketicinin her hangi bir olumsuzlukla karşılaştığında bu olumsuzluğun giderilebilmesi için ilgili kurumlara ya da yetkili makamlara müracaat etme hakkını içeren şikâyet hakkı da bulunmaktadır. Bu nedenle; satın aldıkları  gıdalarla ilgili herhangi bir şikâyeti olan tüketicilerimiz " Alo 174 Gıda Hattı"nı arayarak ihbarda bulunabilmektedir. 6 gün boyunca mesai mefhumu gözetmeksizin denetim gerçekleştiren İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli gıda kontrol görevlilerine teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum" diyerek sözlerine son verdi.