T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Tam Zamanlı Şap Hastalığı Saha Tatbikatı Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 10.3.2020

Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüz tarafından İlimizde 02-06 Mart 2020 tarihleri arasında 5 gün süre ile büyükbaş hayvanların önemli bir hastalığı olan ve hayvanlarda ciddi ekonomik kayıplara sebep olan şap hastalığına yönelik ''tam zamanlı saha tatbikatı ve salgın yönetim eğitimi'' düzenlenmiştir.

İl ve İlçe Müdürlüklerimizden 40 adet veteriner hekim personelin katılımı ile gerçekleştirilen eğitimde, hastalık planı çerçevesinde İlçe ve Mahallelerimizin haritaları çıkartılmış, hastalığa müdahale grupları oluşturulmuş, gruplar kendi aralarında hastalıkla mücadele yöntemlerini belirledikten sonra, eğitimin 3. gününde Ortahisar ilçesi Gölçayır mahallesinde belirlenen bir işletmede şap hastalığı acil eylem planı çerçevesinde oluşturulan gruplar ile tam zamanlı müdahale, koruma, kontrol, gözetim tatbikatı yapılmıştır. Tatbikatta İlçe Jandarma Komutanlığımızca görevlendirilen kolluk kuvveti tarafından hastalığa yönelik güvenlik tedbirleri uygulanmıştır.

Eğitimin son gününde katılımcı personellere Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen eğitim sertifikaları verilmiştir.