T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2020 YILINDA GIDA İŞLETMELERİNE YÖNELİK 14130 DENETİM YAPILDI

Yayın Tarihi : 18.1.2021

Tarım ve Orman İl Müdürü Cahit GÜLBAY, 2020 yılı içerinde gıda üretim ve satış yerlerine yapılan denetimler, alınan numuneler ve idari yaptırımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

GÜLBAY; Trabzon ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren toplamda 8 bin 839 adet gıda ve yem işletmesi bulunduğunu, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde çalışan 102 Gıda Kontrol Görevlisi tarafından bu işletmelerin 14 bin 130  adet denetime tabi tutulduğunu söyledi.

GÜLBAY 2020 yılının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisine alan ve halen devam etmekte olan  Covid-19 salgını nedeniyle kendileri  acısından oldukça yoğun bir yıl olarak geçtiğini, mesai mevhumu gözetmeksizin sürekli saha da olduklarını söyledi. Güvenilir Gıdaya erişim için; Çiftlikten Çatala Tarladan Sofraya kadar gıda ürünlerinin üretim, dağıtım, satış ve toplu tüketim alanlarına yönelik dentimler yaptıklarını söyledi. İşletmelerin gıda hijyeni ve güvenliği açısında alması gerekli tedbirlerin yanında özellikle covid-19 salgını nedeniyle  Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı talimatları doğrultusunda işletmelerin alması gerekli önlemlere uyum konularının  denetlendiği ve halen bu denetimlerinin devam etmekte olduğunu söyledi. Tüketicilerimizin güvenilir gıdaya erişimini sağlamak üzere gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde covid-19 salgın önlemlerine yönelik işletmelerin ve çalışanlarının alması gerekli önlemler konusunda afiş broşür ve liflet gibi görselleri  dağıttıklarını  söyledi. 

Trabzon Tarım ve orman İl Müdürü Cahit GÜLBAY ; 2020 yılı boyunca yapılan denetim ve kontrollerde toplamda  5 bin 310  adet numune alındığını ifade etti. Alo 174 Gıda İhbar ve Şikâyet hattı ile ilgili olarak ise 367 başvuru alındığını, 354 başvurunun incelenerek sonuçlandırıldığını, 13 başvuru işlemlerinin devam etmekte olduğunu, Alo 174 bildirimlerinde 34 işletmeye idari para cezası uygulandığını bir işletme hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.

GÜLBAY 2020 yılı içerisinde gıda işletmelerine yönelik yoğun denetimler gerçekleştirdiklerini ve özellikle tüketiciyi aldatma, taklit ve tağşiş konularında yoğun denetimler yaptık dedi. Bu denetimlerde 239 gıda işletmesine idari para cezası uygulandı dedi. Bu cezaların 169 adetinin başta etiketsiz olarak Trabzon tereyağı algısı oluşturularak taklit ve tağşiş yapılarak  satılmakta olan  ve ilimizin marka ürünü olan Trabzon Tereyağına zarar veren  ürün ve işletmeler olduğunu söyledi. GÜLBAY tüketiciyi yanıltıcı ürün ve işletmelere yönelik denetimlerin 2021 yılında da artarak devam edeceğini söyledi. 2020 yılı içerisindeki bu denetimlerde  gıda işletmesine toplam  2 milyon 799.703 TL tutarında idari para cezası uygulandığını söyledi.

İl Müdürümüz, 2021 yılında da tüketicilerin güvenilir gıdaya erişimlerini sağlamak adına denetimlerin artarak devam edeceğini, tüketicilerin satın aldıkları gıdalarla ilgili  şikâyetlerini  "Alo 174 Gıda Hattı" ve  0501 174 0174 WhatsApp şikayet hatlarını arayarak ihbarda bulunabileceklerini hatırlatarak sözlerini tamamladı.