T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Fındık Kurdu Mücadelesi

Yayın Tarihi : 17.5.2022

​           Fındık Kurdu zararını, beslenmek suretiyle meyvede erken dönemde SARI KARAMUK, geç dönemde KARA KARAMUK şeklinde yapmakta, yumurta bırakması sonucu meydana gelen larvalarıyla  DELİK FINDIK oluşmaktadır. Bir çift fındık kurdu 200 adet fındığa zarar vermekte bu da yarım kg. fındık kaybına neden olmaktadır.

"Fındık bahçelerimizde zarar yapan 'Fındık Kurdu' zararlısına karşı mücadele zamanı yaklaşmaktadır. Çiftçilerimiz bahçelerini sık sık kontrol ederek fındıkların %50'si mercimek büyüklüğüne geldiğinde ilaçlı mücadeleye başlanmalıdır.
            Trabzon ilimizde ilaçlı mücadeleye bu sene; sahil kuşakta 18 Mayıs, orta kuşakta 23 Mayıs, yüksek kuşakta ise 28 Mayıs tarihinden itibaren gözlemleme yapılarak  başlamalıdır.

İlaçlamadan önce zararlının yoğunluğunu ölçmek gerekir. Bunun için fındık ocakları altına 3x3,5 m ebadında çarşaf gerilerek darbe metoduyla çarşafa düşen böcekler sayılmalıdır. Rastgele 10 ocaktan 2 veya daha fazla ergin böcek düştüğünde ve meyveler mercimek iriliğine ulaşınca ilaçlamaya başlanmalıdır.
            İlaçlamada dekara (40-50 ocağa) verilen doz atomizörle 14-17 litre, pülverizatörle 30 litre su ile karıştırılarak atılmalıdır. İlaçlamanın fındık ocaklarının altından yukarıya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Yapılan bu ilaçlama ile yaprak bitleri de kontrol altına alınmaktadır. Fındık yeşil kokarcası görülen bahçelerde fındık kurduna karşı yapılan ilaçlı mücadele de bu zararlıya karşı da etkili olan bitki koruma ürünleri kullanılmalıdır.
              Mücadelede tavsiye edilmeyen ilaçların kullanılmaması; yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin ilaçla kesinlikle karıştırılmaması ve ilaçlamanın bir seferde yapılması gerekmektedir. Kullanılacak bitki koruma ürünleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş olan bitki koruma ürünleri satış bayisinden alınarak 'Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi'sahibi kişiler tarafından uygulanmalıdır.

  İlaçlama başlamadan önce arıcılarımızın, arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları gerekmektedir. İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve           meyve yenmemelidir.
              Fındık üreticilerimiz, konu hakkında daha geniş bilgi almak için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize müracaat edebilirler."