T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yomra Elması Yeniden Hayat Buluyor

Yayın Tarihi : 17.6.2022

İlçeye adını veren ve ilçe dışında yetişmeyen, kaybolmaya yüz tutmuş Yomra Elması aşılama çalışmaları ile yeniden çoğaltılmaya başlanmıştır. Yomra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Yomra Belediyesi işbirliği ile yapılan çalışma sayesinde her bahçede bir Yomra Elması olması amaçlanmaktadır.

Yomra elması; uzun raf ömrü, muhafaza süresince zamanla çekirdeğinin kaybolması, kendine has aroması, yüksek miktarda vitamin ve mineral içermesi sebebiyle oldukça önemli bir çeşittir. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri öncülüğünde yürütülen çalışmada ilk yıl 3500 adet fidan üretimi yapılması amaçlanmaktadır. Sonraki yıllarda da ilçenin geneline yayılacak sayıda fidan elde edilene kadar çalışmalara devam edilecektir.

Çalışmada bölgeye uygun olduğu bilinen; erken meyveye yatması, yarı bodur özellikleri sayesinde MM 106 anaçları kullanılmaktadır. Aşı kalemleri tüm bölge taranarak üreticinin beyanı doğrultusunda ilçe personeli tarafından Yomra Elmalarının genç sürgünlerinden alınmıştır. Aşılama işlemi ilçe personeli tarafından gerçekleştirilmiş olup, aşılama kalemleri alınırken survey çalışmaları neticelerinde ağaçların ekonomik ömrünü tamamladığı, kültürel işlemleri ihmal edildiği için kurumaya yüz tuttuğu gözlenmiştir.

İlçe Müdürü Okan AKSU ''Bu çalışma sayesinde bölgenin biyolojik çeşitliliği korunacak ve gelecek nesillere aktarımı sağlanacaktır. Ayrıca fındık üretimiyle ön planda olan ilçenin fındık hasat ve harmanı tamamlandıktan sonra olgunlaşan bu çeşit sayesinde alternatif bir gelir elde etme şansı yakalanacaktır'' şeklinde ifadelerine yer verdi.