T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kurban Bayramı Yaklaşırken Kurban Pazarlarında Denetimler Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 5.7.2022

Her yıl olduğu gibi  bu yıl da  kurban satış yerlerinde bilgilendirme ve denetim faaliyetleri başlamış olup, pazarların kapanacağı bayram sonuna kadar devam edecektir. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Erol SAYIN kurban pazarına yapmış olduğu ziyarette, kurban alırken ve kesim esnasında dikkat edilecek hususlar, kesimden sonra etlerin muhafazası, Bakanlığımız tarafından hizmete açılan TÜRKVET Mobil Uygulaması (satın alınacak kurbanlıkların yaş ve diğer bilgilerinin sorgulanabildiği mobil uygulama) hakkında bilgiler verdi.

Yapılan denetimler kapsamında ise;  kurbanlık olarak uygun olmayanların, damızlık olarak kalması gereken dişi hayvanların, veteriner sağlık raporu ve hayvan pasaportu gibi belgeleri bulunmayan hayvanların kurban satış yerlerine girişlerine müsaade edilmemektedir. Bunun yanında kurbanlık fiyatları da takip edilmektedir. Kurban Bayramı süresince de kurban komisyonu tarafından belirlenmiş resmi kesim alanlarında kontrollerimiz devam edecektir.

Vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenilir et tüketimi için kurbanlarını, kurban komisyonu tarafından belirlenen kesim yerlerinde usulüne uygun olarak kestirmelerinin ve hastalık şüpheli hayvanların özellikle kesim sonrası iç organlarının en yakın İlçe Müdürlüğünde bayram süresince görevli olan veteriner hekimlerimize muayene ve kontrol ettirmeleri, insan ve hayvan sağlığı açısından önem arz etmektedir. Kurban sahipleri; kesimden sonra etlerini hemen teslim alarak soğuk şartlarda muhafaza etmelidir.  Aksi takdirde etin uygun olmayan bekleme şartlarından dolayı çok hızlı bir şekilde bakteriyel üremelerden dolayı, kokuşma, kararma ve yeşillenme gibi bozulmalara sebep olacağından bu etlerin tüketimi halinde insan sağlığı açısından risk oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Ayrıca kurban bayramı bitiminde kurban kesen vatandaşlar tarafından; olası  hastalık takibi ve kesilen hayvanların düşümü yapılarak hayvan sayılarının güncellenmesi için kurbanda kesilen hayvanlara ait kulak küpe numaralarının en yakın İlçe Müdürlüğümüze bildirilmesi gerekmektedir.