T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2022 Yılı Fındık Rekolte Tahmin Çalışması Yapıldı

Yayın Tarihi : 7.7.2022

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nün talimatları doğrultusunda İlimizde 2022 yılı Fındık Rekoltesi, İl Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Trabzon Ticaret Borsası, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Ziraat Odası, Fiskobirlik ve Toprak Mahsulleri Ofisi, Karadeniz İhracatçılar Birliği ve Doğu Karadeniz İhracatçılar birliğinden temsilcilerin katıldığı komisyon tarafından belirlenmiştir.

Rekolte Tahmin Komisyonu tarafından 27 Haziran 6 Temmuz 2022 tarihleri arasında il genelinde bulunan 18 ilçenin sahil, orta ve yüksek kesimlerinde belirlenen 65 bahçede gerekli çalışmalar yapılmıştır. Sayım noktaları sayısı ilçelerin fındık alanlarının büyüklüğü ve fındık çeşitleri dikkate alınarak belirlenmiştir. Objektif bir biçimde yapılan çalışmalar neticesinde çotanak sayısı, çotanaktaki sağlam dane sayısı, dökülme oranı, bir dekardaki ocak ve dal sayısı gibi veriler elde edilmiştir.

Elde edilen veriler yapılan büro çalışmaları neticesinde değerlendirilerek, il rekoltesi belirlenmiş ve 7 Temmuz Perşembe günü İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY başkanlığında yapılan toplantıda komisyon tarafından imza altına alınmıştır. Türkiye fındık üretim miktarı Bakanlığımız tarafından açıklanacaktır.