T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2022-2023 Balıkçılık Av Sezonuna ‘Vira Bismillah’ Denildi

Yayın Tarihi : 1.9.2022

2022-2023 Su Ürünleri Avcılık Sezonu 1 Eylül 2022 tarihinde genel av yasaklarının sona ermesiyle açıldı. Akçaabat İlçesi  Akçakale balıkçı barınağında yapılan törene Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit Gülbay, Akçaabat Kaymakamı, Trabzon İl Sağlık Müdürü, Sahil Güvenlik Doğu Karadeniz Grup Komutanı, Trabzon Liman Başkanı, Akçaabat Belediye Başkanı, Trabzon İl Müftüsü, diğer kurum temsilcileri, STK Temsilcileri, Gemi Sahipleri ve tayfalar katıldı.

Törende konuşan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu '' 1 Eylül itibariyle 'Vira Bismillah' diyerek balıkçılarımızın av sezonu başlamış olacak. Trabzon balıkçılığı ile bilinen bir şehir. Şehrimizde bine yakın irili, ufaklı balıkçı teknemiz mevcut. Bu akşam itibariyle bu teknelerimizin hepsi inşallah sezona başlayacak. Bu yıl Trabzon için çok güzel bir yıl. Her şeyin bol olduğu bir sezonu geçiriyoruz. Turizmde de aynı bollukları yaşadık. Tarımda da aynı bollukları yaşadık. Ben inanıyorum ki inşallah deniz ürünlerinde de, avcılıkta, balıkçılıkta güzel bir sezon geçecek. Allah bereketli kılsın " diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürümüz Cahit Gülbay da; Bu yıl avcılık sezonunda yeni uygulamaya konacak olan e-seyir defteri, e- nakil belgesi uygulamalarının başlamış olduğunu ayrıca ticari amaçlı su ürünleri avcılığında kullanılan av araçları markalama işlemlerinin 01 Ekim 2022 tarihine kadar uzatıldığını, bu tarihinden itibaren markalanmamış av araçlarının kullanılmaması konusunda balıkçılarımızı bilgilendirdi.