T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE FINDIK FİLİZ GÜVESİ MÜCADELESİ

Yayın Tarihi : 26.09.2022

ndık Filiz Güvesi önemli fındık zararlılarından biri olup, fındığa özel bir zararlıdır.

Fındık filiz güvesi larvaları sonbaharda erkek organlara (püs), göz diplerine ve kozalaklara geçer. Larvalar ,genç dönemlerinde yaprak alt yüzünde anadamarla yan damarların birleştiği yerde pislik oluşturur.

İlkbaharda gelişmekte olan sürgünlere girerek, uca doğru galeriler açıp sürgün uçlarının kurumasına  neden olurlar. Bir larva 5 ayrı sürgünü kurutabilmektedir.

Kültürel mücadele olarak; larvaların ördükleri ağlar ile kuruyan sürgünler kesilip bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Kimyasal Mücadele olarak;

Bu zararlıya karşı ilaçlamaya karar vermeden önce bulaşık olan bahçelerde bir ön sayım yapılarak mücadeleye gerek olup olmadığına karar vermek için 1-10 da olan bahçelerde 10 ocak, 11-30 da olan bahçelerde 20 ocak ve 30 da'dan büyük bahçelerde 30 ocak işaretlenir. Her işaretli ocaktan alt, orta ve üst kısımlarından 10'ar olmak üzere toplam 30 yaprak alınıp, zarar belirtisi olanlar sayılır. Zarar görmüş yaprak sayısı % 15 olduğunda kimyasal mücadele yapılır. Kimyasal mücadelesi fındık hasadı ile yaprak döküm başlangı olan  Eylül sonlarına  kadar ilaçlama yapılmalıdır.

İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlı bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir. Mücadelede tavsiye edilmeyen ilaçların kullanılmaması; herhangi bir kimyasal maddenin ilaçla kesinlikle karıştırılmaması gerekmektedir. Kullanılacak bitki koruma ürünleri,  bitki koruma ürünleri satış bayisinden alınarak 'Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi' sahibi kişiler tarafından atılmalıdır.
Fındık üreticilerimiz, konu hakkında daha geniş bilgi almak için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize müracaat edebilirler.