T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Vakfıkebir İlçesinde Dünya Balıkçılık Günü Balık Temalı Sergi Açılışıyla Kutlandı

Yayın Tarihi : 22.11.2022

Aşırı avlanma ve kirlilik sebebiyle balık stoklarının tehdit altında olmasına dikkat çekmek için Dünya Su Ürünleri Yetiştiricileri ve Balıkçılar Forumu'nun 1997'de aldığı kararla her yıl 21 Kasım, 'Dünya Balıkçılık Günü' olarak kutlanıyor. 

Bu kapsamda; İlkokul çağındaki çocukların resim ve güzel sanatlara ilgisini artırıp algı, beceri ve hayal gücünü ortaya çıkartması, çevreye, balıklara bakışının resimlere aktarması, balıklara ve yaşam alanlarına olan ilgisinin arttırılması ve buna bağlı olarak da balık tüketiminin artırılması amacıyla Vakfıkebir Kaymakamlığı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve S.S. Su Ürünleri Kooperatif Başkanlığı iş birliği ile hazırlanan "Oltamı Atıyorum Balıkları Tutuyorum " isimli resim yarışmasının sergi açılışı ve ödül töreni gerçekleşti.  bTörene Vakfıkebir Kaymakamı Dr.Hacı Arslan UZAN, daire amirleri ,Siyasi Parti Temsilcileri ve Sivil Toplum Kuruluşları katılım sağladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilkokullarda 1., 2., 3. ve 4. Sınıf öğrencileri arasında yapılan resim yarışmasında; Sürdürülebilir balıkçılık için ''Balıkları koruma ve denizlerde kirliliği önleme adına ''Denizlerimize sahip çıkma'' ve sağlıklı yaşam için ''Düzenli Balık Yiyelim" temaları ele alındı. Balık, balıkçı ve sağlıklı beslenme konularında farkındalık oluşturulması amaçlanan yarışmada Dereceye giren sevgili öğrencilerimize Vakfıkebir Kaymakamı Dr. Hacı Arslan UZAN, Vakfıkebir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Remziye KULEYİN ; Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Bayram SANCAR tarafından akvaryum hediye edildi ve katılım sağlayan tüm öğrencilerimize katılım belgesi takdim edildi.