T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARSİM Toplantısı Düzenlendi

Yayın Tarihi : 25.11.2022

Trabzon ilinde ilçe müdürleri ve tarım danışmanlarının da katılımıyla 2022 yılı hasar dönemi ve 2023 yılı üretim döneminin değerlendirildiği TARSİM hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantının Açılış Konuşmasını Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Erdal Yiğci yaptıktan sonra İl Müdürü Cahit Gülbay katılımcılara tarım sigortalarının öneminden bahsetti. Ardından Toplantı, TARSİM Giresun Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu ve TARSİM Giresun Bölge Müdür Yardımcısı Burhan Kılıç'ın teknik sunumları ve soru cevap almasıyla devam etti.

Toplantı içeriği ve bilgilendirme hakkında;

TARSİM; bitkisel ürün, köy bazlı kuraklık ve verim, sera, büyükbaş ve küçükbaş hayvan, kümes hayvanları, su ürünleri, arıcılık, katılım ve gelir koruma gibi bir çok alanda çiftçinin ve üreticinin yanında olan bir sigorta kuruluşudur.

Fındık Üreticilerimiz iklimsel afetlerin neden olduğu ve hemen hemen her yıl ürünlerinde az veya çok kayıplara neden olan, don, dolu, fırtına, hortum, sel, heyelan gibi riskleri yaşamaktadır.

Bu nedenle ürünlerindeki oluşan kayıpları ise yalnızca TARSİM (Devlet Destekli Tarım Sigortaları)  ile sigorta yaptırarak telafi edebilmektedir.

Devletin %67 ye varan  prim Desteği ile ÇKS başvurusu yapmış her üreticimizin geç kalmadan Fındık bahçelerindeki ürünlerini sigorta yaptırmaları halinde ilerideki günlerde yaşanabilecek afetlerden oluşacak kayıplarını karşılama fırsatları olacaktır.

Bu yıl çok yoğun ilgi gösterdikleri sistemde Üreticilerimizin 2023 yılı ürünlerinin kg değerini ise 39 TL den  65 TL ye kadar fiyat seçenekleri ile sigorta yaptırabilir.

 Üreticimiz bahçesinin bulunduğu rakıma ve  indirimlere  göre değişmekle birlikte ortalama  1-2 ocaktan alacağı Fındık bedeli ile Bir dekar bahçesini sigorta yaptırabilirler.

Üreticilerimiz son gün olan 28 Subat Tarihini beklemeden bir an önce TARSİM ile bitkisel, hayvansal, kümes, ve arıcılık alanında sigorta yaptırarak güvence altına almaları gerekmektedir.