3.8.2018 / Gösterim Sayısı : 161

Örnek Bahçede Fındık Sezonu Açılışı Yapıldı

#Örnek Bahçede Fındık Sezonu Açılışı Yapıldı

Fındık sezonu, ''Fındıkta Verim Ve Kaliteyi Artırma Projesi'' kapsamında Yomra İlçesi İkisu Mahallesinde bulunan örnek bahçede yapılan bir törenle başladı. Açılış törenine Trabzon Valisi Yücel YAVUZ, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Cahit GÜLBAY, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin ARSLANTÜRK, Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp ERGAN, Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüpoğlu ve diğer davetliler katıldı.

İlimizin en önemli geçim kaynaklarının başında gelen fındıkta verim ve kalite artırımına gitmenin gereğini ifade eden Vali YAVUZ, ''Burada çok başarılı bir projenin neticesini görmek için toplandık. Bu vesileyle fındık sezonumuzun da açılışını yapıyoruz. Ticaret Borsası, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün katkılarıyla gerçekleştirilen bu proje, fındığa emek verilirse gayret gösterilirse hele de bilimselliği de içine kattığımızda iyi bir netice almanın mümkün olduğunu gösteriyor.'' dedi.

İl Müdürümüz Cahit GÜLBAY ''Fındıkta Verimi ve Kaliteyi Artırma Projesi'ni ortaya çıkaran süreci kısaca özetlediği konuşmasında, Türkiye'de 14 ilde fındık yetiştirilmekte olduğunu, bu 14 ilin Batı Karadeniz ve Orta Karadeniz bölümlerinde yer alan fındık alanlarındaki verimliliğin '1. Standart bölge' denilen Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Ordu, Giresun, Trabzon ve kısmen Rize illerinden daha fazla olduğunu belirterek, Doğu Karadeniz bölgesinde dekara ortalama 80-90 kg. fındık verimi düştüğünü ifade etti. Bölgemizde arazilerin engebeli ve işçiliğin insan kaynaklı olması sebebiyle girdi maliyetleri yıllar itibarıyla daha da artmakta, birim alandan elde edilen ürünün az olmasından dolayı fındık alanlarındaki verim de her geçen yıl düşmektedir. 2014 yılında Bakanlığımızın bu illerin katılımıyla gerçekleştirdiği bir Fındık Çalıştayı yapıldığını ve çalıştay sonucuna göre fındıkta verim ve kalitenin artırılması için bir takım önlemlerin alınmasının zorunlu olduğunu; bunun için mevcut olan bahçelerimizin kültürel tedbirlerinin alınması, yıllar önce kurulmuş olan yaşlı bahçelerimizin dönüşüme tabi tutulması sonucuna varıldığını dile getiren GÜLBAY, ''fındıkta verim ve kaliteyi artırma projesi'' uygulanırken önce 23 dekar alanda 10 bahçenin belirlendiğini daha sonra Bakanlığımızdan gelen ödenekle 114 dekar alanda 45 bahçenin daha ilave edilmesiyle toplamda 137 dekar alanda 55 bahçede dönüşüm yapıldığını söyledi.

Sezonun ilk fındık hasadı tören sonrasında, örnek bahçede, Trabzon Valisi Yücel YAVUZ ve katılımcılar tarafından yapıldı.''